2021 rok
- Reprezentacje uniwersytetu w dyskursie prasowym
Aleksandra Rzyska
Bydgoszcz 2021
ISBN: 978-83-8018-475-6
"Przedmiotem książki (…), są reprezentacje uniwersytetu, które w latach 2015–2018 dominowały w dyskursie prasowym w Polsce. Wnioski płynące z podjętych przez Autorkę jakościowych analiz dyskursu są interesujące i wpisują się w toczące się aktualnie debaty na temat jakości reformy nauki w Polsce. Wynika z nich w sposób jednoznaczny, iż dyskurs medialny (w tym wypadku prasowy) opiera się na widocznym sporze pomiędzy grupą twórców i zwolenników zmian oraz grupą przeciwników zmiany, konstruujących odmienne stanowiska – ramy obrazu/reprezentacji uniwersytetu".
Z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Renaty Nowakowskiej-Siuty
- Aksjologiczny wymiar dozoru kuratorskiego
Karolina Goede
Bydgoszcz 2021
ISBN 978-83-8018-473-2
W książce zostały omówione następujące zagadnienia ukazane z różnych perspektyw: proces promocji zachowań wyrażających poszanowanie prawa, norm i zasad życia społecznego (etapy, metodyka, matryca promowanych wartości), kompetencje społecznych kuratorów sądowych w ujęciu aksjologicznym (uwzględniające wymiar kompetencji moralnych, źródła motywów do podjęcia funkcji, matrycę wartości warunkujących ich funkcjonowanie w przyjętej roli) oraz rezultaty działań probacyjnych. W zakończeniu autorka zawarłam odpowiedzi na postawione problemy badawcze, a także przedstawiła implikacje dla teorii i praktyki resocjalizacyjnej.
- Tożsamość młodzieży w świecie mediów cyfrowych. Znaczenie i funkcje mediów cyfrowych w procesie kreowania tożsamości dorastających osób
Jolanta Jarczyńska
Bydgoszcz 2021
ISBN 978-83-8018-456-5
Nowe media stanowią z jednej strony środowisko socjalizacyjne modyfikujące w dynamicznej interakcji oddziaływanie tradycyjnych środowisk, jak środowisko rodzinne, czy rówieśnicze. Z drugiej strony, stanowią one arenę i środowisko działania młodych ludzi, gdzie są oni aktorami, na których działania wpływają właściwości sceny (czyli środowiska online). W tak zarysowanym kontekście trudno, aby proces konstrukcji tożsamości był niezależny od tego, jak funkcjonują i jak wykorzystywane są przez młodych ludzi media cyfrowe i jakie zmiany ich obecność przynosi w wymiary oddziaływania tradycyjnych środowisk socjalizacyjnych. Książka, którą prezentujemy to solidne, dobrze przygotowane i opracowane studium empiryczne, z dobrą podbudową teoretyczną.
- Rodzina i rodzicielstwo. Trudności – zagrożenia – wyzwania – priorytety.
Monika Lewicka
Rok: 2021
Zawarte w publikacji artykuły koncentrują się na współczesnych trudnościach i zagrożeniach rodziny, jak również na stawianych wobec niej wyzwaniach i priorytetach. W prezentowanej monografii znalazły się teksty pracowników naszego Wydziału: dr Moniki Lewickiej, dra Przemysława Zientkowskiego oraz mgr Katarzyny Gawdy (doktorantki).
- Dziecko - rodzicielstwo – rodzina. Wybrane konteksty badań.
Monika Nawrot-Borowska, Monika Lewicka
Rok: 2021
Redaktorkami naukowymi publikacji są dr hab. Monika Nawrot-Borowska, prof. uczelni (Katedra Metodologii Badań i Studiów nad Dyskursem) oraz dr Monika Lewicka (Katedra Badań nad Edukacją Estetyczną). Zawarte w niej artykuły koncentrują się na dziecku, rodzicielstwie i rodzinie w ujęciu historycznym, filozoficznym, społecznym i prawnym. Ukazują również dziecko, rodzicielstwo i rodzinę w perspektywie estetyki życia codziennego. Znajdują się w niej również teksty akcentujące empiryczny wymiar postrzegania rodzicielstwa i rodziny. W prezentowanej monografii znalazły się teksty pracowników naszego Wydziału: dr hab. Moniki Nawrot-Borowskiej, prof. uczelni; dra hab. Pawła Trzosa, prof. uczelni; dra hab. Piotra Kostyło, prof. uczelni; dr Moniki Lewickiej oraz dra Przemysława Zientkowskiego.
- Człowiek i praca. Perspektywa transhumanizmu.
Renata Tomaszewska
Rok: 2021
Historia współczesna stoi pod znakiem transformacji natury technicznej i organizacyjnej, a także fundamentalnych przemian ludzkiej świadomości i tożsamości. Nie można już powstrzymać programów naukowych zmierzających do uczynienia z homo sapiens istot innego, doskonalszego rodzaju. Przeobrażenia te będą tak głębokie, że podadzą w wątpliwość pojęcia: ‘człowiek’, ‘człowieczeństwo’, ‘ludzkość’. Do roku – być może – pierwszych kilku ludzi na świecie osiągnie stan ‘nieśmiertelności’, a przekonanie o naszej ludzkiej wyjątkowości, znajdującej się poza zasięgiem sztucznej inteligencji, zamieni się już tylko w pobożne życzenie. Nikt tak naprawdę nie wie, czy wizja przyszłości przedstawiana przez przedstawicieli nurtu filozoficznego – transhumanizmu – rzeczywiście się spełni, a jeśli tak, to w jakim stopniu i w jakich prognozowanych obszarach. Jedno jest natomiast pewne: czy nam się to podoba, czy nie, nasza cywilizacja znajduje się już na trajektorii obranej przez transhumanizm.
- Dziecko i dzieciństwo na ziemiach polskich w źródłach narracyjnych i ikonograficznych z II połowy XIX i początku XX wieku
Krzysztof Jakubiak, Monika Nawrot-Borowska
Rok: 2021
Adres wydawniczy: Toruń: Adam Marszałek.
W ostatnich dziesięcioleciach problematyka dziecka i dzieciństwa stała się ważnym i często podejmowanym przedmiotem badań wśród historyków wychowania, pedagogów, historyków, literaturoznawców, historyków sztuki, archeologów, etnologów, socjologów itp., ale, jak zauważają Autorzy, badania te nadal są „rozproszone i cząstkowe”. Omawiana praca stanowi kolejny, ważny krok do uzupełnienia naszej wiedzy o dziejach dziecka i dzieciństwa w polskiej przeszłości (...)
Publikacja jest dziełem nowatorskim, (…) stanowić będzie z całą pewnością lekturę dla czytelników i czytelniczek z różnych środowisk: dla studentów i studentek kierunków pedagogicznych, dla badaczy i badaczek różnych specjalności zajmujących się tym wycinkiem dziejów, ale również dla innych osób, które interesują się historią, nie tą „wielką”, skupiającą się na polityce, ważnych wydarzeniach czy wybitnych jednostkach, ale szukających informacji o zwykłym człowieku i jego życiu. Dużym walorem książki jest jej język, została napisana przystępnym, poprawnym, ładnym językiem, co sprawia, że jej lektura to prawdziwa przyjemność.
Z recenzji prof. zw. dr hab. Doroty Żołądź-Strzelczyk