Szanowni Państwo, mieszkańcy Bydgoszczy i regionu, Studentki i Studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego,
serdecznie zapraszamy na otwarte spotkanie autorskie z dr. hab. Michałem Klichowskim, prof. UAM. Odbędzie się ono w ramach obchodów Jubileuszu 55-lecia Bydgoskiej Pedagogiki, podczas Dnia Wydziału Pedagogiki, dnia 06.06.2024 r. o godzinie 16:00 w Sali Rady Naukowej Wydziału Pedagogiki (campus główny UKW, ul. Chodkiewicza 30).
Michał Klichowski, doktor habilitowany, profesor na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W roku 2009 ukończył studia licencjackie z zakresu pedagogiki i informatyki, a w 2010 roku studia magisterskie w obszarze terapii pedagogicznej. W 2012 roku obronił pracę doktorską w dziedzinie nauk humanistycznych, a w 2018 nadano mu stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych. Od roku 2019 jest profesorem UAM, a od 2021 kierownikiem Pracowni Badań nad Procesem Uczenia się i Pełnomocnikiem Rektora ds. Otwartej Nauki. Autor ponad 100 publikacji naukowych, w tym książek, prac zbiorowych, raportów (wydanych np. przez University College Dublin) oraz rozdziałów (umieszczonych np. w kolekcji Springer Nature) i artykułów opublikowanych w prestiżowych międzynarodowych czasopismach (np. Cortex, Neuropsychologia: An International Journal in Behavioural and Cognitive Neuroscience, European Journal of Medical Genetics, Frontiers in Psychology). W latach 2019 – 2021 był koordynatorem grantu: Neuro-MIG, w ramach którego badania prowadziło blisko 200 naukowców z 31 krajów.
Książka „Efekt neuro. Pedagogika i uwodzenie umysłów”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM w Poznaniu w kwietniu tego roku została zgodnie przez trzech recenzentów wydawniczych uznana za wydawnicze wydarzenie roku 2024 (nie tylko w pedagogice). O tytułowym efekcie neuro Autor pisze tak (cytat ze stron 19-20):
„Książka ta opowiada o tym, jak przekroczyłem niewidzialną ścianę terytorium badań pedagogicznych i trafiłem na areał neuronauki. W pewnym sensie odtwarza więc ona to, jak złamałem topografię własnej dyscypliny i stałem się naukowym emigrantem. Impulsem do tej emigracji była moja osobista fascynacja neuronauką i jej pedagogicznym potencjałem, zarówno w kontekście aplikacji jej technik w badaniach pedagogicznych, jak i wykorzystania jej narzędzi do wspierania procesu uczenia się. Od lat bowiem poszukiwałem nowych sposobów technologicznego wspomagania procesu uczenia się, a neurotechnologie w tym kontekście jawiły się jako elektryzujący obszar kolejnych moich penetracji. Jednak bodźcem do napisania tej książki nie była potrzeba opublikowania dziennika z emigracji, lecz krytyczna refleksja emigranta, która uzmysłowiła mi, jak bardzo neuronauka uwiodła i mnie, i wielu innych, zarówno pedagogów, jak i niepedagogów, ale też jak wykorzystywana jest do uwodzenia licznych sfer, w tym tych ściśle edukacyjnych. W zasadzie, choć czasem można nie zdawać sobie z tego sprawy, neuronauka w pewnym stopniu uwodzi nas wszystkich (również samych neuronaukowców). I to właśnie nazywam efektem neuro”.
Podczas spotkania porozmawiamy o badaniach prowadzonych przez dra hab. Michała Klichowskiego, prof. UAM, których rezultaty zostały przedstawione w wspomnianej wyżej książce.
Spotkanie poprowadzą prof. dr hab. Ewa Filipiak oraz prof. dr hab. Roman Leppert.
Wydarzenie dofinansowane z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Partnerami wydarzenia są: