Wydział Pedagogiki
Zaproszenie na spotkanie autorskie ze Sławomirem M. Malinowskim Zaproszenie na spotkanie autorskie ze Sławomirem M. Malinowskim

Zaproszenie na spotkanie autorskie ze Sławomirem M. Malinowskim

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie ze Sławomirem M. Malinowskim, autorem książki „Telewizja Dziewcząt i Chłopców (1957–1993). Historia niczym baśń z innego świata, które odbędzie się w ramach Dnia Wydziału Pedagogiki 31 maja 2023 r. o godzinie 17.00, w Auli Atrium Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ulicy Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy.

Przed spotkaniem, o godzinie 16.00 w tej samej sali zostanie wyświetlony film Sławomira Malinowskiego „Maciej Zimiński. Twórca Telewizji Dziewcząt i Chłopców”.

Na oba wydarzenia WSTĘP WOLNY dla wszystkich zainteresowanych!

            Sławomir Malinowski to absolwent Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz polskiego radia, telewizji i prasy, scenarzysta, reżyser, producent filmowy. Współpracował z pismami „Świat Młodych” i „Na Przełaj”, a następnie był publicystą m.in.: „Czasu”, „Polityki”, „Przeglądu Tygodniowego”, „Prawa i Życia”, „Wprost”, „Tygodnia Polskiego” w Londynie, „Focus Historia”. Jest laureatem nagrody II stopnia Klubu Dziennikarzy Naukowych Stowarzyszenia Dziennikarzy RP za publikacje poświęcone nauce (1989) oraz licznych festiwali filmowych. Został wyróżniony m.in. za filmy: W cieniu Nefertuma (World Mediatravel 2005), Pan Zwierzyniec (World Mediatravel 2010), Stara Dongola (VI Międzynarodowy Festiwal Filmowy Dziedzictwa Kulturowego w Sofii 2013), a także za dwuczęściowy fabularyzowany dokument Dywizjon 303 (Złoty Kopernik ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Edukacyjnych EDUKINO 2016  oraz Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

 

            Monografia autorstwa Sławomira Malinowskiego „Telewizja Dziewcząt i Chłopców (1957–1993). Historia niczym baśń z innego świata to kronikarskie opracowanie na temat legendarnej redakcji polskiej telewizji publicznej i opowieść (auto)biograficzna. Posiłkując się fragmentami wywiadów, publikacji oraz dokumentów związanych z programami telewizyjnymi i audycjami radiowymi, autor przedstawia okoliczności, w których działania i doświadczenia redaktorów Telewizji Dziewcząt i Chłopców (TDC) wzbogaciły życie tysięcy dzieci i młodzieży, ich rodzin, znajomych, podopiecznych w masowych akcjach. Autor opowiada o pracy zespołów oraz współpracowników TDC, „Świata Młodych”, przypomina okoliczności realizacji programów dla dzieci takich jak „Ekran z Bratkiem”, „Klub Pancernych”, „Latający Holender”, „Niewidzialna Ręka”, „Zwierzyniec” i innych mniejszych produkcji. Książka zawiera również wywiady z ludźmi ekranu i nie tylko, w których przewijają się wyjątkowe osobowości TDC, takie jak: Artur Barciś, Bohdan Butenko, Maciej Damięcki, Bohdan Sienkiewicz, Michał Sumiński i - oczywiście - twórca TDC redaktor Maciej Zimiński.

 Zapraszamy!