Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie ze Sławomirem M. Malinowskim, autorem książki „Telewizja Dziewcząt i Chłopców (1957–1993). Historia niczym baśń z innego świata”, które odbędzie się w ramach Dnia Wydziału Pedagogiki 31 maja 2023 r. o godzinie 17.00, w Auli Atrium Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ulicy Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy.
Przed spotkaniem, o godzinie 16.00 w tej samej sali zostanie wyświetlony film Sławomira Malinowskiego „Maciej Zimiński. Twórca Telewizji Dziewcząt i Chłopców”.
Na oba wydarzenia WSTĘP WOLNY dla wszystkich zainteresowanych!
Sławomir Malinowski to absolwent Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz polskiego radia, telewizji i prasy, scenarzysta, reżyser, producent filmowy. Współpracował z pismami „Świat Młodych” i „Na Przełaj”, a następnie był publicystą m.in.: „Czasu”, „Polityki”, „Przeglądu Tygodniowego”, „Prawa i Życia”, „Wprost”, „Tygodnia Polskiego” w Londynie, „Focus Historia”. Jest laureatem nagrody II stopnia Klubu Dziennikarzy Naukowych Stowarzyszenia Dziennikarzy RP za publikacje poświęcone nauce (1989) oraz licznych festiwali filmowych. Został wyróżniony m.in. za filmy: „W cieniu Nefertuma” (World Mediatravel 2005), „Pan Zwierzyniec” (World Mediatravel 2010), „Stara Dongola” (VI Międzynarodowy Festiwal Filmowy Dziedzictwa Kulturowego w Sofii 2013), a także za dwuczęściowy fabularyzowany dokument „Dywizjon 303” (Złoty Kopernik ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Edukacyjnych EDUKINO 2016 oraz Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
Monografia autorstwa Sławomira Malinowskiego „Telewizja Dziewcząt i Chłopców (1957–1993). Historia niczym baśń z innego świata” to kronikarskie opracowanie na temat legendarnej redakcji polskiej telewizji publicznej i opowieść (auto)biograficzna. Posiłkując się fragmentami wywiadów, publikacji oraz dokumentów związanych z programami telewizyjnymi i audycjami radiowymi, autor przedstawia okoliczności, w których działania i doświadczenia redaktorów Telewizji Dziewcząt i Chłopców (TDC) wzbogaciły życie tysięcy dzieci i młodzieży, ich rodzin, znajomych, podopiecznych w masowych akcjach. Autor opowiada o pracy zespołów oraz współpracowników TDC, „Świata Młodych”, przypomina okoliczności realizacji programów dla dzieci takich jak „Ekran z Bratkiem”, „Klub Pancernych”, „Latający Holender”, „Niewidzialna Ręka”, „Zwierzyniec” i innych mniejszych produkcji. Książka zawiera również wywiady z ludźmi ekranu i nie tylko, w których przewijają się wyjątkowe osobowości TDC, takie jak: Artur Barciś, Bohdan Butenko, Maciej Damięcki, Bohdan Sienkiewicz, Michał Sumiński i - oczywiście - twórca TDC redaktor Maciej Zimiński.
Zapraszamy!