Wizyta studyjna przedstawicieli organizacji Proatlântico – Associação Juvenil z Portugalii i przedstawiciela Instytutu Kształcenia Zawodowego Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy w Kijowie

23 listopada 2019 roku mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli organizacji pozarządowej ProAtlântico – Associação Juvenil z siedzibą w Porto Salvo w Portugali, reprezentujących instytucje rządowe, samorząd lokalny i kadrę instytucji pomocowych zajmujących się pracą z rodziną oraz profilaktyką adresowaną do grup ryzyka. Wizyta zorganizowana została w ramach projektu ponadnarodowego „Centrum Aktywności Europejskiej Rodziny” realizowanego przez Stowarzyszenie Dorośli-Dzieciom z Sępólna Krajeńskiego.

Goście byli zainteresowani realizowanym przez nas programem kształcenia na kierunku Pedagogika opiekuńcza z profilaktyką uzależnień i socjoterapią oraz prowadzonymi przez nas badaniami w dziedzinie profilaktyki adresowanej do grup ryzyka. Dla naszego zespołu interesujące były doświadczenia i potrzeby wizytujących w tej dziedzinie. Delegację portugalską reprezentowali:

Panie: Sara Isabel de Malhào Borges Matias, Raquel Sales Pontes Ferreirae Amaral, Joana Figueiredo Carrera, Maria de Paiva Raposo Dias Moleiro Sousa Lara, Carla Maria de Menezes Carvalhal, oraz Pan: Nuno Filipe Vicente Chaves.

Wśród przedstawicieli Stowarzyszenia “Dorośli-Dzieciom” znalazły się Panie: Danuta Daszkiewicz, Kamila Damaszek, Maria Tyda oraz Panowie: Jarosław Niemyjski, Piotr Kozłowski i Daniel Wargin - tłumacz.

Informacje o organizacji NGO: www.proatlantico.com

W wizycie uczestniczył również mgr Vladyslav Belan pracownik i doktorant Instytutu Kształcenia Zawodowego Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy w Kijowie, który zakończył staż w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. P. Włodkowica w Płocku. Pan Belan interesuje się naukowo wspomaganiem edukacji pedagogów technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, dlatego też  miał możliwość odwiedzenia Biblioteki Głównej UKW i przejrzenia jej zasobów obejmujących tę problematykę.

Spotkanie zorganizowali i uczestniczyli w nim: prof. dr. hab. Maria Deptuła, dr Wioletta Junik, mgr Alicja Potorska i mgr Szymon Borsich.

Składamy podziękowania Pani Wioletcie Niemirskiej z Biblioteki Głównej UKW za możliwość zwiedzenia jej z przewodnikiem pełnym pasji.

Więcej zdjęć: pedagogikaopiekuncza.ukw.edu.pl