Nowa książka pracowników Katedry Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej: Dom na szwederowskiej skarpie. Obrazki z historii bydgoskiego sierocińca w czasach od Henryka Dietza do Leona Stobrawy

Ukazała się książka pracowników Katedry Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej UKW P. P. Grzybowski, K. Marszałek, J. Brzozowska: Dom na szwederowskiej skarpie. Obrazki z historii bydgoskiego sierocińca w czasach od Henryka Dietza do Leona Stobrawy (Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2019).

„Dom na szwederowskiej skarpie...” to bogato ilustrowany zbiór opowieści o poszczególnych etapach funkcjonowania jednego z najstarszych bydgoskich sierocińców, mieszczącego się na Szwederowie przy ulicy Romualda Traugutta 5. Ufundowany w 1907 roku przez Henryka Dietza Dom, wraz z jego pracownikami i mieszkańcami przetrwał burzliwe koleje losu podczas drugiej wojny światowej, a po wyzwoleniu Bydgoszczy stał się przystanią dla osieroconych dzieci i młodzieży. Pracownicy Domu, pod kierunkiem jego administratora Leona Stobrawy (wybitnego żołnierza i wychowawcy), przez wiele lat zapewniali swym podopiecznym nie tylko dach nad głową i edukację, ale przede wszystkim starali się otoczyć ich rodzinnym ciepłem na miarę możliwości.

W książce zostały zamieszczone, zaczerpnięte ze źródeł archiwalnych i nielicznych wspomnień, szczegółowe informacje dotyczące okoliczności wybudowania i inauguracji sierocińca im. Henryka Dietza; jego funkcjonowania w okresie międzywojennym pod opieką Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo Prowincja Chełmińska; oraz okresu do 1965 roku, gdy kierownikiem mieszczącego się tu Państwowego Domu Dziecka i Państwowego Domu Młodzieży był Leon Stobrawa.

Książka jest dostępna w wersji cyfrowej bezpłatnie i w całości, m.in. w repozytorium UKW: repozytorium.ukw.edu.pl

Drukowane egzemplarze już wkrótce trafią do bydgoskich bibliotek.

Zapraszamy do lektury!