Toruńska Szkoła Ćwiczeń dla województwa kujawsko-pomorskiego

16 września 2019 w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbyła się konferencja dla nauczycieli w ramach projektu „Toruńska Szkoła Ćwiczeń dla województwa kujawsko-pomorskiego”.

Projekt finansowany jest z Programu Operacyjnego: Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, oś priorytetowa II:  Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, działanie 2.10: Wysoka jakość systemu oświaty. Celem projektu jest poprawa funkcjonowania i zwiększenie wykorzystania systemu wsparcia szkół w zakresie rozwoju u uczniów kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych, tzn. transversal skills niezbędnych na rynku pracy.

Podczas wydarzenia wykład na temat sukcesu fińskiego modelu edukacji i roli nauczycieli wygłosił dr Jarkko Lampiselka z Uniwersytetu w Helsinkach. „Między modalnościami, czyli o sposobie myślenia nauczycieli o edukacji” to temat wykładu dr Jolanty Nowak z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Po wykładach odbył się panel dyskusyjny, w którym wykładowcy i zaproszeni specjaliści: dr Łukasz Kosiński (MOEN - Bydgoszcz) i dr Aleksandra Pietkiewicz-Graczyk (TODMiDN) rozmawiali o roli nauczyciela mentora-lidera rozwoju szkoły. Dyskusję moderował dr Paweł Barczyński (EC1- Łódź). W drugiej części konferencji nauczyciele wzięli udział w trzech warsztatach, które dotyczyły tworzenia ścieżek edukacyjnych o tematyce przyrodniczej, językowej i dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Projekt jest realizowany przy współpracy z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika oraz Biblioteką Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej.