Pytania do naukowca - nauki SCIENCE na UKW

17 i 27 maja 2019 roku w Instytucie Pedagogiki UKW odbyła się, adresowana do nauczycieli wczesnej edukacji i ich uczniów, konferencja dydaktyczna z cyklu Pytania do naukowca - nauki SCIENCE. Jej organizatorem była prof. dr hab. Ewa Filipiak, kierownik Katedry Dydaktyki i Studiów nad Kulturą Edukacji oraz Laboratorium Zmiany Edukacyjnej - Centrum Badań nad Uczeniem i Rozwojem UKW. Spotkanie objęło dwie sesje merytoryczne, tj. 1. Grzyby wokół nas i 2. Bałtyk – od jeziora do morza, które zostały przygotowane pod kierunkiem prof. dr hab. Ewy Filipiak przez doktorantki Wydziału Nauk Przyrodniczych UKW. Sesję pierwszą opracowały i przedstawiły: mgr Natalia Stokłosa i mgr Aleksandra Menka, a sesję drugą - mgr Martyna Bąkowska i mgr Natalia Mrozińska. Każda sesja składała się z części wykładowej i warsztatowej. Inspiracją do zorganizowania imprezy były dziecięce pytania dotyczące grzybów i morza.

W konferencji uczestniczyły, wraz z nauczycielkami, dzieci (autorzy pytań) z klas I-III Szkoły Podstawowej im. mjra Henryka Sucharskiego w Sadkach, Zespołu Szkół nr 19 im. Synów Pułków i Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Teresy Ciepły. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładów, podzielenia się własnymi doświadczeniami, postawienia pytań, przeprowadzenia eksperymentów i obejrzenia eksponatów.

Spotkanie stworzyło krytyczną przestrzeń dla wspólnego doświadczania nauki i rozwijania ciekawości poznawczej dzieci.

fot. A. Obiała