Ostatnie pożegnanie prof. T. Bierkowskiego

Z żalem zawiadamiamy, że dnia 24 grudnia 2015 roku zmarł prof. nadzw. dr hab. Tadeusz Bierkowski ceniony pedagog społeczny i andragog, emerytowany wieloletni pracownik naszej Uczelni.

Prof. nadzw. dr hab. Tadeusz Bierkowski ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim w 1953 roku (studia I stopnia) i pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim (studia II stopnia). Doktoryzował się w zakresie pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim w 1972 roku i tam uzyskał habilitację w 1982 roku. Na stanowisko profesora nadzwyczajnego został mianowany w 1990 roku. W latach 1953-1969 był nauczycielem języka polskiego w szkołach średnich dawnego województwa olsztyńskiego, a w okresie 1969-1975 kolejno zatrudniony był na stanowiskach starszego asystenta i adiunkta w Instytucie Pedagogicznym Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.

Prof. T. Bierkowski od roku 1975 był związany zawodowo z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Bydgoszczy, gdzie  kolejno zatrudniony był na stanowisku adiunkta i profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Pedagogiki Kulturalno-Oświatowej. W latach 1977-1980 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Pedagogiki i Psychologii, a w okresie 1983-1989 pełnił funkcję kierownika Zakładu Pedagogiki Kulturalno-Oświatowej. W latach 1982-1985 był prodziekanem Wydziału Pedagogicznego. Prof. T. Bierkowski przeszedł na emeryturę w 1991 roku.

Ponadto był członkiem Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego i Ośrodka Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP oraz wyróżniony Medalem Komisji Edukacji narodowej i odznakami honorowymi „Zasłużony działacz kultury”, „Zasłużony dla Warmii i Mazur”.

Cześć Jego Pamięci!