Spotkanie -  Karbala. Raport z obrony City Hall

Spotkanie - Karbala. Raport z obrony City Hall

Zakład Filozofii Edukacji i Metodologii Badań, prowadzący specjalność: edukacja obywatelska i bezpieczeństwo publiczne oraz Instytut Pedagogiki UKW 18 listopada 2015 r. zorganizowały

spotkanie z ppłk Grzegorzem Kaliciakiem pt.: Karbala. Raport z obrony City Hall.

Przez wiele lat historia bitwy o ratusz w irackiej Karbali, pozostawała nieznana. W ostatnim czasie za sprawą książek o tamtych wydarzeniach oraz filmowi o tamtych wydarzeniach wiemy więcej. Spotkanie było okazją do poznania relacji o największej bitwie polskiego wojska od czasów II wojny światowej z ust bohatera z Karbali.

Sylwetka ppłk G. Kaliciaka:

Podpułkownik Grzegorz Kaliciak,  absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Swoją karierę rozpoczął w 4 batalionie rozpoznawczym 4 Dywizji Zmechanizowanej jako dowódca plutonu. W 1999 roku awansując do stopnia kapitana objął stanowisko dowódcy kompanii gdzie służył przez kolejne 2 lata.

Kolejnym etapem służby pułkownika Grzegorza Kaliciaka było stanowisko dowódcy kompanii w 1 batalionie piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej (1 bpzmonZRz )w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej. W 17WBZ piastował kolejno stanowiska szefa sztabu batalionu oraz zastępcy dowódcy 1bzmotZRz kiedy to awansował do stopnia majora.

Z ramienia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej uczestniczył w misjach poza granicami kraju podczas II i VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Iraku oraz IX zmiany PKW w Islamskiej Republice Afganistanu.

W swojej karierze zawodowej podpułkownik Kaliciak był wielokrotnie odznaczany i wyróżniany za swoje zasługi dla obronności kraju m.in. w 2006 roku wpisem do Księgi Honorowej Ministra Obrony narodowej za ofiarność i męstwo podczas pełnienia służby w misji stabilizacyjnej PKW w Iraku, w 2009 roku otrzymał tytuł Kawalera Orderu Krzyża Wojskowego III klasy oraz został uznany za żołnierza roku a także otrzymał nagrodę przyznawaną przez redakcję Polski Zbrojnej - Buzdygana (wojskowy odpowiednik filmowych Oskarów.

Bitwa o ratusz w Karbali, w której wzięli udział żołnierze II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku rozpoczęła się w nocy z 3 na 4 kwietnia 2004 roku. Walczyli w niej głównie wojskowi z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego z Bielska Białej i żołnierze z Bułgarii Pomimo wojskowego sukcesu, jakim niewątpliwie było zwycięstwo polskich i bułgarskich żołnierzy nad przeważającymi siłami wroga, przez kilka lat społeczeństwo nie wiedziało o tej bitwie. Została nagłośniona dopiero w 2008 roku. I dopiero wówczas pierwsi biorący w niej udział wojskowi, zostali odznaczeni. O tych wydarzeniach opowiada płk Grzegorz Kaliciak w swojej książce "Karbala. Raport z obrony City Hall", a od 11 września 2015 r. na ekranach kin można oglądać film "Karbala", opowiadający o walce polskich żołnierzy