Ostatnie pożegnanie Zbigniewa Sampławskiego
Ze smutkiem i ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu w dniu 24 kwietnia 2015 roku dra Zbigniewa Sampławskiego - pracownika Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w latach 1976 – 2007.
Zbigniew Sampławski urodził się w Rytlu w województwie kujawsko-pomorskim. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Pedagogicznej i uzyskaniu stopnia magistra pedagogiki w zakresie wychowania muzycznego rozpoczął pracę w naszej Uczelni w roku 1976. Odbył staż asystencki, był asystentem w Zakładzie Dydaktyki, starszym asystentem, wykładowcą a następnie adiunktem w Zakładzie Muzyki, Plastyki i Techniki w Instytucie Nauczania Początkowego i Wychowania Przedszkolnego, z późniejszą nazwą Instytut Edukacji Szkolnej. W roku 1988 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie socjologii kultury.
Zbigniew Sampławski był także nauczycielem w Szkole Podstawowej w Nowej Cerkwii, kierownikiem Szkoły Podstawowej w Lotyniu, prowadził orkiestrę dętą, zespół trębaczy myśliwskich, zespół wokalny oraz big band w Technikum Leśnym w Tucholi. W 1997 roku Rada Miejska Gminy Tuchola przyjęła utwór skomponowany przez dra Z. Sampławskiego jako Hejnał Miasta Tuchola. Ponadto, dr Sampławski jest autorem Sygnału Dni Borów Tucholskich, który został umieszczony w zbiorze sygnałów myśliwskich i włączony do repertuaru wykonawczego myśliwych z całej Europy.
Doświadczenie w obszarze dydaktycznym zdobywał prowadząc na Uczelni zajęcia muzyczne na kierunku Pedagogika Wczesnoszkolna. Zainteresowania naukowe dr Zbigniewa Sampławskiego obejmowały następującą problematykę: percepcję muzyki, rozwój inwencji twórczej dzieci, rozwój śpiewactwa na terenie Francji, kontakty polonijnego ruchu chóralnego z Polską, polonijny amatorski ruch artystyczny w Europie, aktywność kulturalna Polonii i jej więź z Macierzą, rola rodzimej kultury muzycznej w życiu codziennym polskich emigrantów.
W uznaniu za zaangażowanie w działania organizacyjne podnoszące jakość kształcenia dr Zbigniew Sampławski otrzymał kilkakrotnie nagrodę Rektora.
Żegnamy oddanego pracownika UKW, naszego kolegę i przyjaciela.