Wydział Pedagogiki
Akademickie Centrum Kreatywności na UKW zostało zainugurowane

Akademickie Centrum Kreatywności na UKW zostało zainugurowane

26 stycznia 2015 r. oficjalnie zainaugurowano Akademickie Centrum Kreatywności na UKW. Akademickie Centrum Kreatywności, działające przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, to jedna z dziewięciu jednostek utworzonych w kraju w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (decyzja nr 7/POIG/ACK/2014). Na funkcjonowanie Centrum uczelnia otrzymała 166 tys. złotych. W zamierzeniu będzie to wzorcowe centrum kształcenia nauczycieli - promotorów zmiany edukacyjnej, którzy włączą się w działanie pod hasłem „Budzimy szkołę”. Podczas otwarcia przedstawiono główne założenia projektu oraz zespoły Centrum.

Głównym zamierzeniem projektu jest opracowanie (testowanie i popularyzacja) innowacyjnego modelu pracy nauczyciela/studenta z uczniem w oparciu o koncepcję Lwa S. Wygotskiego i J. S. Brunera. Obszarem badań jest okres wczesnej edukacji i specyfika przygotowania nauczyciela do pracy z dzieckiem w tym etapie, stanowiącym fundament dalszej edukacji. To właśnie pierwsze lata pobytu dziecka w szkole utrwalają nawyki myślenia i rozumienia, przesądzają o dalszej karierze ucznia - podkreśla prof. Ewa Filipiak, kierownik projektu Akademickie Centrum Kreatywności.

Nauczyciele I poziomu edukacji muszą być wsparciem dla dziecka w nauce kreatywności i twórczego rozwiązywania problemów. Konieczna jest zmiana sposobu ich kształcenia, ich filozofii myślenia. Studenci - beneficjenci projektu będą uczestniczyć w cyklu warsztatów, podczas których rozwiną kompetencje „nauczyciela - kreatora nauczania rozwijającego”. Zostaną przygotowani do rozwijania i wdrażania u dzieci myślenia twórczego, krytycznego, problemowego i projektowego. Rozwiną także umiejętność uczenia we współpracy oraz reagowania na potrzeby ucznia.

Kierownikiem projektu ACK jest Dyrektor Instytutu Pedagogiki, kierownik Katedry Dydaktyki i Studiów nad Kulturą Edukacji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - prof. dr hab. Ewa Filipiak.

Unikatową grupę projektową stanowią 3 zróżnicowane grupy podzielone na 5 zespołów:

  • zespół naukowo- badawczy Katedry Dydaktyki i Studiów nad Kulturą Edukacji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – 6 osób,
  • zespół nauczycielek-interwencjonistek – 5 osób,
  • zespół studentów kierunku Pedagogika Wczesnoszkolna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – 22 osoby.

Zespoły będą pracować w następujących szkołach: Szkoła Podstawowa nr 41 im. Romualda Traugutta w Bydgoszczy, Zespół Szkół nr 19 im. „Synów Pułków” w Bydgoszczy i Szkole Podstawowej w Klonowie. Zespoły te tworzą bazę dla konstruowania przestrzeni społecznej sieci uczenia się, dzięki której uczestnicy będą doświadczać autentycznego współtworzenia wiedzy w edukacyjnym działaniu, pogłębionego transferu pomiędzy Nowicjuszem (studentem) a Ekspertem (nauczycielem). Zaangażowane uczestnictwo studentów w projekcie przyczyni się do zainicjowania zmiany ich filozofii edukacyjnej, rozumienia zmiany edukacyjnej, wejścia w rolę promotora zmian.

Doświadczenia studentów będą dokumentowane na BLOG-u oraz w prowadzonych przez studentów e-portfolio. Efekty projektu zostaną zaprezentowane na międzynarodowej konferencji z udziałem ekspertów zagranicznych w październiku 2015 roku.

Więcej zdjęć w galerii; więcej informacji na stronie projektu: ack.ukw.edu.pl.