Wydział Pedagogiki
Akademickie Centrum Kreatywności na UKW

Akademickie Centrum Kreatywności na UKW

Przy UKW powstało Akademickie Centrum Kreatywności. Jest to jedno z dziewięciu centrów działających przy ośrodkach akademickich w kraju. Uniwersytet otrzyma na cel 166 tysięcy złotych.

Centrum powstanie dzięki pozytywnej ocenie wniosku złożonego w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego AKADEMICKIE CENTRUM KREATYWNOŚCI. Projekt został złożony i będzie realizowany przez prof. dr hab. Ewę Filipiak wraz z zespołem z Katedry Dydaktyki i Studiów nad Kulturą Edukacji Wydziału Pedagogiki i Psychologii.

Komisja ekspertów wyłoniła w konkursie dziewięć Akademickich Centrów Kreatywności na ośmiu uczelniach w kraju (wniosków wpłynęło 60). Zwycięskie ośrodki są w: Poznaniu, Siedlcach. Gdańsku, Katowicach, Warszawie, Bydgoszczy, Krakowie. Te ośrodki będą wzorcowymi centrami kształcenia nauczycieli.

Głównym celem projektu Katedry Dydaktyki i Studiów nad Kulturą Edukacji jest opracowanie (testowanie i popularyzacja) innowacyjnego modelu pracy nauczyciela/studenta z dzieckiem na I etapie edukacji. Model ten oparty na założeniach wyprowadzonych z socjokulturowej koncepcji L. S. Wygotskiego ma przyczynić się do podniesienia jakości pracy zarówno ucznia, jak i nauczyciela wczesnej edukacji. Projekt tworzy szansę dla konstruowania społecznej sieci uczenia się, autentycznego współtworzenia wiedzy w edukacyjnym działaniu, pogłębionego transferu pomiędzy Nowicjuszem (studentem) a Ekspertem (nauczycielem). Zaangażowane uczestnictwo studentów w projekcie przyczyni się do zmiany ich filozofii edukacyjnej, rozumienia zmiany edukacyjnej, wejścia w rolę promotora zmian.

Budżet programu wynosi 2,5 mln zł. Pieniądze przeznaczone będą m.in. na zaproszenie profesorów wizytujących, potrzebne oprogramowanie oraz analizy.

O programie:

Akademickie Centrum Kreatywności to program skierowany do uczelni, które kształcą przyszłych nauczycieli.

- Umiejętności i kompetencje nauczycieli to podstawa dobrej edukacji. Zależy nam na wzmocnieniu współpracy uczelni ze szkołami, do której trafiają potem studenci-przyszli nauczyciele – mówi minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Akademickie Centra Kreatywności będą ściśle współpracowały z tzw. szkołami ćwiczeń. To przedszkola, podstawówki, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, w których będą mieli praktyki studenci.

Centra opracują metody dydaktyczne pracy nauczyciela z uczniem z różnych obszarów nauk: przyrodniczych; sztuki; humanistycznych; społecznych; ścisłych; medycznych i nauk o zdrowiu oraz kulturze fizycznej.

Studenci – przyszli nauczyciele – będą uczyć się w nich m.in. jak rozwijać w uczniach takie umiejętności jak praca w grupie czy rozwiązywanie problemów, a także jak radzić sobie z konfliktami w klasie, zarządzać grupą, tworzyć programy nauczania, projektować działania edukacyjne oraz kierować procesem kształcenia.

Akademickie Centra Kreatywności mają stać się placówkami, które wzorcowo kształcą nauczycieli w oparciu o najnowsze metody dydaktyki i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, a także upowszechniają aktualne metody dydaktyczne wśród pracujących nauczycieli. Akademickie Centra Kreatywności będą miały za zadanie opracować wzorcowe metody dydaktyczne pracy nauczyciela z uczniem z różnych przedmiotów. Metody te zostaną przetestowane w tzw. szkołach ćwiczeń (przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych), w których studenci będą odbywali praktyki. Najlepsze z nich będą upowszechniane wśród pracujących nauczycieli.

Więcej informacji na stronie projektu: ack.ukw.edu.pl.