Nauka: Ryszard Gerlach z nominacją profesorską

Ryszard Gerlach – otrzymał w dniu 26 marca 2014 roku z rąk Prezydenta RP tytuł profesora nauk społecznych. Zatrudniony jest w Zakładzie Pedagogiki Pracy i Andragogiki, na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję kierownika.

Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 100 publikacji zwartych, autorskich   i redakcyjnych oraz artykułów w czasopismach krajowych oraz zagranicznych. Aktywny uczestnik licznych konferencji i seminariów naukowych, a także inicjator współpracy międzynarodowej w ośrodkach naukowych w Niemczech, Rosji, Słowacji i Ukrainie.

Członek komitetów lub rad redakcyjnych 3 czasopism: Edukacja Ustawiczna Dorosłych, Problemy Profesjologii, Przegląd Pedagogiczny oraz współorganizator Ogólnopolskiego Seminarium Badawczego z zakresu pedagogiki pracy. Członek Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego oraz Polskiego Towarzystwa Profesjologicznego.

Twórca i redaktor naczelny czasopisma, wydawanego przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: Szkoła - Zawód – Praca.

Promotor 6 rozpraw doktorskich, recenzent w ponad 25 przewodach doktorskich i 3 przewodach habilitacyjnych.

W obszarze zainteresowań naukowych znajduje się głównie problematyka pedagogiki pracy, andragogiki oraz pedeutologii.